W poprzednim wpisie poruszyłem temat, w jaki sposób utworzyć kopię zapasową środowiska Active Directory, tym razem zajmiemy się odwrotnym scenariuszem. Odzyskaniem z backupu kontrolera domeny.
W pierwszej kolejności należy przygotować maszynę wirtualną o takich samych parametrach jak oryginalny kontroler (CPU, RAM, Dysk, NIC) oraz przygotować nośnik z systemem zgodnym z tym, na którym wcześniej pracował kontroler. Jeśli przed odtworzeniem kontroler pracował pod kontrolą Windows Server 2022, to do odtworzenia należy użyć tej samej wersji OS. Do nowej maszyny należy podłączyć wcześniej odzyskany dysk z backupem Bare Metal.
Przyszedł czas, żeby uruchomić nową maszynę z pliku ISO z obrazem systemu. Pierwsze kroki to typowe przejście instalatora systemu Windows Server

Jednak zamiast użyć opcji Install now, wybieramy Repair your computer

Następnie opcję Troubleshoot

Po czym System Image Recovery

Przechodzimy w ten sposób do kreatora odzyskiwania. Jeśli dysk z backupem jest prawidłowo podłączony jego dane będą widoczne poniżej. Ja dla pokazania procesu mam podłączony tylko jeden dysk, ale nic nie stoi na przeszkodzie by było ich więcej. Przechodzimy dalej.

W kolejnym kroku klikamy przycisk Advanced

Następnie w nowym oknie odznaczamy opcję Automatically restart this compuiter after the restore is complete i potwierdzamy OK.

To już koniec kreatora, należy potwierdzić ustawienia za pomocą przycisku Finish oraz zaakceptować, że kreator odzyskiwania wyczyści dane na dyskach (oprócz tego z backupem)

W tym momencie rozpoczyna się odzyskiwanie danych kontrolera domeny. Może to potrwać ok 15-30 min w zależności od ilości danych do odzyskania oraz wydajności serwera.

Po zakończeniu odzyskiwania restartujemy serwer.

Po ponownym uruchomieniu możemy się zalogować do kontrolera domeny. Do tego celu należy wykorzystać konto Administratora domeny (konto posiadające końcówkę SID – 500)

Ze względu na długość podzielę ten wpis na więcej części. Ta zawiera kroki niezbędne do odzyskania maszyny, w kolejnych będę prezentować w jaki sposób przygotować kontroler do poprawnego działania.
2 komentarze do “Odzyskiwanie Active Directory #1”